Dostępność
Oddziały Terenowe
youTube
FB
Twitter

Zdrowe odżywianie - zdrowa krew

Przypominamy o bardzo dobrym nawodnieniu przed i po oddaniu krwi. Zalecamy wypić około 2 litrów wody, soków w dobie poprzedzającej oddanie krwi oraz po jej oddaniu. 

 

 

 

 

Poniżej przedstawiamy piramidę  opracowana w Instytucie Żywności i Żywienia w 2016 r. pod kierunkiem prof. dr hab. n. med. Mirosława Jarosza przez zespół roboczy w składzie: dr K. Stoś, prof. nadzw. IŻŻ, dr E. Rychlik, dr K. Wolnicka, mgr inż. M. Brajbisz, mgr R. Gajowiak, mgr inż. M. Siuba-Strzelińska oraz zespół  konsultantów w składzie: prof. dr hab. J. Charzewska, prof. dr hab. B. Cybulska, prof. dr hab. J. Dzieniszewski, prof. dr hab. L. Kłosiewicz-Latoszek, prof. dr hab. H. Kunachowicz, prof. dr hab. W.B. Szostak, dr hab. L. Szponar, prof. nadzw. IŻŻ, dr W. Sekuła, prof. nadzw. IŻŻ, dr hab. H. Mojska, prof. nadzw. IŻŻ, dr L. Pachocka, dr B. Przygoda, dr R. Wierzejska, dr A. Wojtasik, dr A. Jarosz, dr M. Białkowska, mgr inż. I. Sajór. 

 

 

10 zasad zdrowego stylu życia

1. Rozpocznij dzień od sycącego śniadania

Na śniadanie najlepsze sąprodukty pełnoziarniste, które powoli będądostarczaćci energii przez cały poranek. Wybieraj kanapki z pełnoziarnistego pieczywa, płatki owsiane z orzechami lub pastęz ciecierzycy.

2. Jedz regularnie

Na okrągło słyszymy o pięciu posiłkach dziennie co 3 godziny. Ale to naprawdęniezwykle istotne. Jedzenie o stałych porach pozwala regulowaćpracęorganizmu, nadaje tempo metabolizmowi i ogranicza napady głodu, podczas których jesteśmy w stanie pochłonąćwszystko, co mamy pod ręką.

3. Urozmaicaj!

Zadbaj, aby każdy Twój posiłek zawierałróżnorodne produkty. Staraj sięnie jeśćchleba z szynkąna śniadanie, drugie śniadanie i kolację. Przygotowuj różnego rodzaju pasty, twarożki i sałatki. Jedz surowe warzywa jak najczęściej, najlepiej 5 razy dziennie i pamiętaj, aby Twój talerz byłzawsze kolorowy. Jedzenie różnokolorowych produktów zapewnia dostarczenie składników odżywczych i witamin z różnych grup.

4. Unikaj produktów wysoko przetworzonych i sklepowych słodyczy

Im bardziej przetworzony produkt, tym mniej wartości odżywczych. Słodycze sklepowe to źródło pustych kalorii, łatwo przyswajalnego cukru i tłuszczów trans powodujących miażdżycę. Z kolei słone przekąski, zupki chińskie i dania gotowe zasypująnas solą, glutaminianem sodu, a często teżrakotwórczym akrylamidem.

5. Pij odpowiedniąilośćwody

Aby zrekompensowaćcodzienne straty wody z organizmu, powinniśmy wypijaćjej co najmniej 1,5 –2 litry dziennie. Odpowiednie nawodnienie komórek umożliwia prawidłowe funkcjonowanie organizmu, gdyżwszystkie procesy w nim zachodząw środowisku wodnym. Odpowiednie nawodnienie zapobiega teżpowstawaniu obrzęków. Składamy sięw 70% z wody! Nie zapominajmy o tym.

6. Wprowadźaktywnośćfizyczną

Regularne umiarkowane ćwiczenia fizyczne poprawiająwydolnośćorganizmu, dotleniająmózg i komórki ciała i przyczyniająsiędo polepszenia stanu psychicznego. W końcu wysiłek to relaks dla umysłu. Jeśli nie masz czasu na aerobic, wyjdźna spacer, pojedźdo pracy na rowerze, a w weekend wybierz sięna basen, zamiast siedziećna kanapie. Ćwiczenia fizyczne nie musząbyćkatorżnicząpracą.

7. Zadbaj o relaks

Znajdźczas tylko dla siebie. Poczytaj książkę, posłuchaj ulubionej muzyki, umów sięz przyjaciółką. Tylko nie rozmawiajcie ciągle o problemach! Takie proste rzeczy naprawdępomagająutrzymaćrównowagępsychiczną.

8. Pracuj nad poczuciem własnej wartości

Zastanów się, ile razy krytykowałaśsiebie, obwiniałaśsięo rzeczy, na które nie masz wpływu, a na komplementy reagowałaśalergicznie. Pomyśl, czy zwracałabyśsiętak do dziecka? Znajdźswoje wewnętrzne dziecko i przynajmniej raz dziennie pochwal sięza to, co udało ci siędzisiaj zrobić.

9. Wysypiaj się

Nie pozwól, aby życie w biegu tobązawładnęło i wygospodaruj odpowiedniąilośćgodzin na sen. Nie tylko będziesz fizycznie zdrowsza, ale równieżradośniejsza, bardziej skoncentrowana i efektywna w pracy.

10. Wprowadzaj zmiany małymi krokami

Nie od razu Rzym zbudowano. I nie od razu uda ci sięzmienićswój styl życia na zdrowy. Stawiaj sobie wyzwania, które pozwoląci stopniowo eliminowaćzachowania, które ci nie służą. Od czego zacząć? Np. nie sól pomidora na kanapce, przygotuj zdrowąsałatkęna kolację, 2 razy w tygodniu poświęćgodzinęna swój odpoczynek po pracy. Z czasem zaniechanie kolejnych dotychczasowych nawyków będzie stanowiło coraz mniejszy problem.

 

źródło: https://dietetycy.org.pl/10-zasad-zdrowego-stylu-zycia/

Program polityki zdrowotnej "Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2021-2026" finansowany przez Ministra Zdrowia.