Dostępność
Oddziały Terenowe
youTube
FB
Twitter

Najczęściej zadawane pytania

Czy oddawanie krwi jest bezpieczne?
Tak, oddawanie krwi jest bezpieczne. Igły i pojemniki służące do pobierania krwi są sterylne i jednorazowe.
 
Kto może zostać dawcą krwi?
Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat (60 lat dawca pierwszorazowy!) o wadze ciała powyżej 50kg. Przy kwalifikacji uwzględnia się również proporcje wzrostu i wagi ciała. Przy oddawaniu 2 jednostek KKCz (podwójna erytroafereza) wymagana jest waga przynajmniej 70 kg. Dawca powinien również władać językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu umożliwiającym samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza dawcy i pytań związanych z wywiadem medycznym.
 
Jakie dokumenty należy przedstawić przy oddawaniu krwi?
W związku z wprowadzeniem Krajowego Rejestru Dawców Krwi warunkiem zarejestrowania się do oddania krwi jest okazanie dokumentu ze zdjęciem pozwalającym na stwierdzenie tożsamości (dowód osobisty, paszport, karta pobytu) lub publicznej aplikacji mobilnej. Podawanie numeru PESEL z pamięci jest niewystarczające. Nie trzeba mieć żadnych wyników laboratoryjnych, nie trzeba znać swojej grupy krwi.
 
Ile krwi pełnej pobiera się jednorazowo?
Jednorazowo pobiera się 450 ml.
 
Jak należy przygotować się do oddania krwi?
Nie należy przychodzić do oddania krwi na czczo! Do oddania krwi należy zgłosić się wypoczętym, po lekkim niskotłuszczowym posiłku (np. pieczywo, chuda wędlina, warzywa, owoce). Należy unikać potraw tłustych (smalec, masło, śmietana, tłusta wędlina), które mogą spowodować, że krew będzie lipemiczna (przetłuszczona) i nie będzie nadawała się do celów leczniczych. Przed oddaniem należy pić dużo wody lub soków owocowych. Pół godziny przed oddaniem krwi nie należy palić papierosów, a 24 godziny - nie należy spożywać alkoholu.
 
Jak należy postępować po oddania krwi?
Bezpośrednio po oddaniu nie należy palić tytoniu, ani pić alkohlu. Należy pić więcej niż zazwyczaj wody czy soków owocowych. Zjeść posiłek. Należy również unikać nadmiernego wysiłku fizycznego po oddaniu krwi. Osoby pracujące w zawodach takich jak: maszynista, kierowca, operator dźwigu, pracujący na wysokości mogą powrócić do pracy po  min.12-tu godzinach od oddania krwi.
 
Jak długo trwa donacja?
Samo oddawanie krwi pełnej trwa kilka minut – średnio 8 minut. Łączny pobyt w miejscu pobierania krwi pełnej od zarejestrowania do zakończenia oddawania krwi trwa ok. 1 godziny. W przypadku oddawania osocza metodą plazmaferezy automatycznej czy płytek krwi metodą separacji komórkowej należy zarezerwować sobie ok 2 godzin. W czwartki, kiedy więcej osób zgłasza się do oddania krwi (wolne 2 dni), wtedy taka procedura trwa kilka godzin.
 
Jakie badania wykonywane są przy oddaniu krwi?
Przed każdym oddaniem krwi wykonuje się badanie pstężenia hemoglobiny lub pełną morfologię krwi. Przy każdym oddaniu u krwiodawcy pobierane są próbki na następujące badania:
badania wirusologiczne (HIV, HCV, HBV) oraz w kierunku obecności krętka kiły
grupa krwi układu ABO oraz Rh
 
Czy od oddawania krwi można się uzależnić?
Jest to jeden z mitów dotyczących krwiodawstwa. Jednorazowe oddanie krwi nie oznacza, że potem trzeba będzie to już robić regularnie. Organizm produkuje dokładnie tyle krwi, ile potrzebuje. Objętość krwi wraca do normy już jeden dzień po jej oddaniu.
 
Mam pospolitą grupę krwi, czy jest sens abym oddawał krew?
Pamiętaj, że istnieje stałe zapotrzebowanie na krew każdej grupy, bo potrzebują jej pacjenci z każdą grupą krwi.
 
Czy można oddawać krew biorąc leki?
Przez cały okres stosowania leków (oprócz witamin, doustnych środków antykoncepcyjnych, leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy, niektórych leków w chorobach tarczycy,  większości leków przeciwnadciśnieniowych, metforminy, leków przeciwhistaminowych, przeciwcholesterolowych) oraz przez pewien okres po zaprzestaniu ich stosowania nie należy oddawać krwi lub jej składników. Zawsze należy zapytać lekarza lub pielęgniarki kwalifikujących do oddania krwi, jak długo należy odczekać po odstawieniu leku, gdyż leki różnie długo utrzymują się we krwi (pytanie warto zadać jeszcze przed przyjściem do centrum krwiodawstwa najlepiej drogą mailową).
 
Czy przy chorobie tarczycy mogę oddawać krew?
W przypadku choroby tarczycy konieczne jest dostarczenie zaświadczenia od lekarza. Zaświadczenie powinno zawierać dane takie jak: rozpoznanie choroby, przyjmowane leki, zmiana dawkowania leków, zmiana rodzaju leków. Na podstawie zaświadczenia,  o oddaniu krwi i jej składników zadecyduje lekarz lub pielęgniarka kwalifikujący do oddania.
 
Czy osoby z nadciśnieniem tętniczym mogą oddawać krew?
Lekarz lub pielęgniarka kwalifikujący do oddania krwi mogą wyrazić zgodę na oddawanie krwi przez osoby przyjmujące leki obniżające ciśnienie pod warunkiem normalizacji ciśnienia tętniczego krwi. Osoby, które leczą nadciśnienie, powinny mieć jednak ciśnienie w normie, czyli nie więcej niż 160/100 mmHg.
 
Jestem wegetarianinem, czy mogę być dawcą krwi?
Jeśli dieta jest właściwie skomponowana, a co za tym idzie wyniki badań krwi są prawidłowe, można oddawać krew. Można oddać krew, jeśli stężenie hemoglobiny u mężczyzn wynosi min.13,5 g%, a u kobiet 12,5 g%.
 
Czy opryszczka jest jakimś przeciwwskazaniem do oddawania krwi?
W przypadku wystąpienia objawów opryszczki jamy ustnej, gardła i narzadów płciowych nie można oddawać krwi do czasu wygojenia zmian. Najlepiej do  oddania krwi  zgłosić się  2 tygodnie od ustąpienia objawów.
 
Czy chorując na łupież różowy Gilberta można oddawać krew?
Przy występowaniu zmian skórnych  można oddawać krew, jeżeli nie stosuje się leków doustnych lub maści zawierających lek.
 
Czy człowiek chory na bielactwo nabyte może oddawać krew?
Przy bielactwie wrodzonym można oddawać krew, jeżeli objawy nie nasilają się i nie ma dodatkowych zmian. Bielactwo nabyte: donacja możliwa bez towarzyszących chorób/zmian układowych, dlatego przed oddaniem krwi lub jej składników trzeba mieć dokumentację medyczną, która wyklucza czy nie ma chorób układowych.
 
Ile dni po wizycie u stomatologa nie mogę oddawać krwi?
Piaskowanie, usuwanie kamienia, wypełnienie zęba – należy odczekać 24 godziny. Ekstrakcja zęba, zakończone leczenie przewodowe, zakładanie korony lub licówek dyskwalifikują na 7 dni, a jeśli była konieczność zażywania antybiotyku – 14 dni. Jeżeli podczas zabiegu stomatologicznego były zakładane szwy lub wykonywane dłutowanie, nie wolno oddawać krwi przez 4 miesiące. 
 
Choruję na depresję, czy mogę oddawać krew?
W zależności od rodzaju choroby osoby chorujące na choroby psychiczne są dyskwalifikowane na stałe lub tymczasowo. Konieczne jest zaświadczenie od psychiatry o rodzaju choroby oraz o leczeniu (czyli jakie i w jakich dawkach przyjmowane są leki). Przyjmowanie selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny - można oddawać krew pełną i osocze, nie można oddawać płytek krwi metodaą trombaferezy. Przyjmowanie trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych: amitryptylina - dyskwalifikacja na 25 dni, doksepina - 17 dni, klomipramina - 8 dni, opipramol - 6 dni po zakończeniu terapii.
 
Pół roku temu wykryto u mnie Zespół Gilberta. Czy będąc chorym na tą chorobę mogę oddawać krew?
Zespół Gilberta w okresie prawidłowych wyników stężenia bilirubiny nie stanowi podstawy do wykluczenia dawcy.
 
W dzieciństwie przeszłam żółtaczkę pokarmową typu A. Czy to dyskwalifikuje mnie jako dawcę?
W przypadku zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A należy odczekać 6 miesięcy od zakończenia leczenia/wyzdrowienia.
 
Przy jakich wartościach hemoglobiny może zostać pobrana krew?
Minimalna wartość hemoglobiny dla kobiet wynosi 12,5 g% i 13,5 g% dla mężczyzn.
 
Miałem ryzykowny kontakt seksualny. Kiedy mogę zgłosić się do oddania krwi?
Po przypadkowym kontakcie seksualnym należy odczekać 4 miesiące. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn zakażeń wirusem HIV, żółtaczką zakaźną i innymi chorobami.
 
Ryzyko stwarzają:
• wcześniej lub aktualnie stosowane narkotyki w postaci zastrzyków
• kontakty seksualne z osobami stosującymi narkotyki w postaci zastrzyków
• kontakty seksualne z wieloma partnerkami/partnerami
• kontakty seksualne z partnerem/partnerką, których znasz od niedawna
• kontakty seksualne w celu zarobkowym
• kontakty seksualne z osobami, u których testy w kierunku AIDS, kiły lub żółtaczki zakaźnej B lub C wypadły dodatnio
• nadużywanie alkoholu, stosowanie substancji psychoaktywnych
 
Jak długo po przeziębieniu nie można oddawać krwi?
Należy odczekać 2 tygodnie od ustąpienia objawów do oddania krwi.
 
Ostatnio chorowałem na biegunkę, czy mogę oddać krew?
Należy odczekać 2 tygodnie od zakończonych objawów lub leczenia do czasu oddania krwi.
 
Ile czasu musi upłynąć od zabiegu endoskopowego do oddania krwi?
Musi upłynąć 4 miesiące od zabiegu endoskopowego do oddania krwi.
 
Ile czasu musi upłynąć od zrobienia tatuażu do oddania krwi?
Tatuaż uniemożliwia oddawanie krwi przez okres 4 miesiące od momentu jego wykonania.
 
Wczoraj byłem szczepiony przeciw WZW B. Jak długo trzeba czekać do oddania krwi?
14 dni od szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (bez kontaktu z chorobą).
 
Miałem mały wypadek, po którym konieczne było szycie rany. Ile powinienem odczekać do oddania krwi?
Po szyciu chirurgicznym proszę odczekać 4 miesiące.
 
Jak szybko po pobycie w kraju tropikalnym mogę oddawać krew?
Sprawdź wykaz krajów, gdzie występują zagrożenia zakażeniami http://www.rckik.wroclaw.pl/krwiodawstwo-ABC-Krwiodawcy-12-3.html
 
Zastanawiasz się jak jest Droga Krwi?
Krew pobiera się do pojemników jednorazowego użytku, wykonanych z tworzywa sztucznego. Służą one zarówno do pobierania, jak i preparatyki oraz przechowywania. Aby podczas wykonywania tych wszystkich czynności uniemożliwić przedostanie się powietrza zawierającego bakterie, poszczególne pojemniki połączone są ze sobą za pomocą plastikowych drenów w jeden zestaw. Niektóre z pojemników w takim zestawie zawierają specjalne roztwory, zapobiegające krzepnięciu krwi lub przedłużające żywotność krwinek czerwonych.
 
Program polityki zdrowotnej "Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2021-2026" finansowany przez Ministra Zdrowia.