Dostępność
Oddziały Terenowe
youTube
FB
Twitter

18.11.2005 » Dni Honorowego Krwiodawstwa 22-26 listopada

Dlaczego krew jest czerwona?

To jedno z częściej zadawanych pytań dotyczących krwi - niczym nie zastąpionej płynnej tkanki, która stanowi od 6-8% wagi dorosłego człowieka. Warto przypomnieć sobie znaczenie krwi we współczesnej medycynie oraz potrzebę bezinteresownego dzielenia się nią z potrzebującymi chorymi, szczególnie że między 22 - 26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK.

"Krew ma ogromne znaczenie lecznicze." - powiedziała dr Małgorzata Szymczyk-Nużka z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu (RCKiK) - "Potrzebują jej chorzy na raka, osoby z problemami kardiologicznymi, pacjenci z białaczką lub anemią, a także matki po porodach i ofiary wypadków." Do tej pory nie udało się stworzyć preparatu, który mógłby całkowicie zastąpić krew w przypadku nagłego jej braku w organizmie. Oblicza się, że 95% mężczyzn i kobiet którzy osiągną wiek 75 lat będą potrzebować krwi lub jej składników w którymś z momentów swojego życia.

Dorosła osoba ma około 5 litrów krwi. Zadaniem krwi jest przenoszenie tlenu i dwutlenku węgla, substancji odżywczych oraz obrona organizmu przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Wyróżnia się cztery główne grupy krwi A, B, AB, 0 mogące mieć czynnik Rh dodatni lub ujemny - co ma znaczenie przy przetaczaniu krwi, gdzie stosuje się krew tzw. jednoimienną, czyli taką jaką ma pacjent. Najpopularniejsze w Polsce są grupy krwi A i 0.

Kolor czerwony krwi wynika z zawartego w krwinkach czerwonych barwnika o takim właśnie kolorze, który zmienia się jednak w zależności od wysycenia krwi tlenem. Krew tętnicza jest bogata w tlen i ma zabarwienie jasnoczerwone. Krew żylna jest uboga w tlen i w kolorze jest zbliżona do wiśniowego.

Obchodzone w listopadzie Dni Honorowego Krwiodawstwa, mogą być dobrym momentem do podjęcia decyzji, aby wstąpić do grona honorowych dawców. Wystarczy być pełnoletnim i nie przekroczyć 65-ego roku życia, czuć się zdrowym, ważyć nie mniej niż 50 kg, oraz być otwartym na pomoc potrzebującym chorym. Zgłaszając się do punktu poboru krwi w RCKiK należy mieć ze sobą dowód tożsamości i być po lekkim, beztłuszczowym posiłku.

Proces oddawania krwi jest krótki i bezpieczny. Dawca po zarejestrowaniu się, wypełnieniu kwestionariusza i badaniu lekarskim zostaje zakwalifikowany do oddania krwi. Po trwającym około 10 minut poborze krwi należy odpocząć kilkanaście minut. Na cały proces należy zarezerwować około godziny.

Sprawdź, czy możesz oddać krew?

Bezwzględne przeciwwskazania do oddania krwi:
  • przebyta żółtaczka zakaźna
  • alkoholizm
  • narkomania
  • choroby krwi
  • AIDS
  • łuszczyca
  • prostytucja
Czasowa niezdolność do oddania krwi:
  • tatuaż, endoskopia, przekłucie uszu lub innych części ciała, operacje - uniemożliwiają oddanie krwi na okres 6 miesięcy od momentu ich wykonania
  • okres miesiączkowania i 3 dni od zakończenia
  • przebyte infekcje, przyjmowanie antybiotyków - dwa tygodnie od zakończenia objawów w leczeniu
  • wizyta u stomatologa - przynajmniej na 48 godzin
  • szczepienie przeciw grypie - przynajmniej na 48 godzin
Zobacz dodatkowe informacje dla dawców.

Każdy krwiodawca otrzymuje zestaw kaloryczny (czekolady) mający uzupełnić niedobór energetyczny. Dodatkowo może uzyskać bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych - oznaczenie grupy krwi, morfologię, badania wirusologiczne. Dzień oddawania krwi może być również wolny od nauki lub pracy, wystarczy tylko pamiętać o zabraniu odpowiedniego zaświadczenia z rejestracji. Po udokumentowaniu podróży do najbliższego od miejsca zamieszkania punktu poboru krwi, można liczyć na zwrot kosztów przejazdu.

Wszystkie osoby chcące oddać krew zapraszamy do dwóch punktów krwiodawstwa na terenie Wrocławia. Sprawdź adresy i godziny przyjęć.

Krew można również oddawać podczas terenowych akcji poboru krwi. Sprawdź najbliższe daty ekip wyjazdowych.

Program polityki zdrowotnej "Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2021-2026" finansowany przez Ministra Zdrowia.